Odżywki białkowe

Białko jest niezbędnym elementem w diecie sportowca. Aminokwasy budują tkankę mięśniową, dlatego ich dostarczanie stanowi podstawę diety na masę.
Co wybrać?
Odżywki białkowe to przede wszystkim proszki, które posiadają różne smaki. Rozpuszczamy je w wodzie lub mleku i uzyskujemy koktajl bogaty w cenne proteiny. Nie brakuje także tabletek, które posiadają w swoim składzie odpowiedni zestaw aminokwasów. Ciekawą propozycją są batoniki białkowe, które dostarczają szybką porcję protein i nie wymagają przygotowywania. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy w składzie preparatu znajdują się zarówno aminokwasy proste, jak i rozgałęzione. Te ostatnie nie są syntetyzowane w organizmie, dlatego ich suplementacja ma znaczenie podczas robienia masy i hamowania rozpadu mięśni.
Białko i coś więcej
Popularną odmianą odżywek białkowych są gainery. Jest to mieszanka odpowiednio dobranych protein i węglowodanów. Białko stanowi budulec tkanki mięśniowej, zaś węglowodany dostarczają energii. Warto pamiętać, że gainer to uzupełnienie diety, a nie jej zamiennik.