Jak wybrać odżywkę białkową?

Białko w suplementacji sportowców i kulturystów jest odpowiedzialnie nie tylko za rozbudowę mięśni, ale również ich regenerację po intensywnym treningu. Przy wyborze odżywki białkowej warto kierować się kilkoma zasadami.
Odżywki białkowe możemy podzielić pod kątem dwóch głównych kryteriów – sposobu otrzymywania oraz źródła pochodzenia. Pierwsza kategoria dzieli białkowe suplementy na koncentraty i izolaty. Koncentrat posiada w składzie około 70-85% procent czystego białka, natomiast izolat zawiera go więcej, nawet do 95%.
Drugie kryterium, a więc źródło pochodzenia białka dzieli je na odżywki pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wśród produktów zwierzęcych znajdziemy białko serwatkowe (produkowane z krowiego mleka), kazeinowe oraz otrzymywane z jaj kurzych. Wśród odżywek, w których białko otrzymywane jest z roślin, znajdziemy m. in. białko sojowe. Wybór odpowiedniej odżywki powinniśmy uzależnić od zapotrzebowania organizmu, czasu wchłaniania oraz posiadanych środków finansowych. Warto próbować zróżnicowanych suplementów i znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie.