Odżywki białkowe dla sportowców

Białko jest jednym z podstawowych składników, jakich potrzebuje organizm do prawidłowego rozwoju. W przypadku sportowców i kulturystów zapotrzebowanie na ten składnik jest jeszcze większe i często trudno jest zaspokoić wzmożone normy za pomocą codziennej diety. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalne odżywki dla sportowców, których skład opiera się właśnie na białku.
Przyjmuje się, że dorosły mężczyzna wykonujący dużą aktywność fizyczną może potrzebować nawet 2 gramy białka na każdy kilogram masy ciała. Stosując odżywki, można mieć pewność, że organizm otrzyma odpowiednią ilość nie tylko białka, ale i innych witamin i składników mineralnych, które należy uzupełnić po wyczerpującym wysiłku.
Odżywki dla sportowców poza białkiem zawierają jeszcze inne składniki, wśród których najpopularniejsze to L-arginina, Alfa-ketoglutaran, kreatyna oraz kofeina. Przyjmując takie suplementy, należy pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanych norm ilościowych, gdyż długotrwały nadmiar białka również jest szkodliwy.