Białko – po co i na co?

Odżywki białkowe to bardzo istotny element wsparcia w efektywnym treningu. W białku ważny jest mądry sposób suplementacji i wybór odpowiedniego preparatu. Wśród dostępnych na rynku odżywek możemy wyróżnić ich kilka rodzajów.
Odżywki uniwersalne – tak zwane miksy proteinowe można stosować w zasadzie przez cały cykl treningowy. Ich głównym zadaniem jest wsparcie organizmu zarówno przed, jak i po treningu, a także jego regeneracja. Odpowiednie dla osób rozpoczynających przygodę z kulturystyką.
Odżywki okołotreningowe to te szybko wchłanialne i dające widoczny rezultat. Zazwyczaj bazują na dobrze przyswajalnej serwatce, a suplementację zaleca się około godziny przed treningiem bądź o poranku, kiedy istotne jest sprawne dostarczenie energii całemu organizmowi.
Odżywki na noc to typowe odżywki regeneracyjne, oparte na białku kazeinowym, charakteryzującym się długim czasem wchłaniania. Podczas snu ochronią nasze mięśnie i przygotują do kolejnego treningu.
Ostatnim rodzajem odżywki białkowej, o której warto wspomnieć, to ta przyczyniająca się do redukcji tkanki tłuszczowej. Specjalnie przygotowana, bez zbędnych kalorii i tłuszczu idealnie wpłynie na nasz organizm podczas pracy nad szczupłą sylwetką.